Zadzwoń do nas i otrzymaj darmową wycenę

Ogrzewanie domu pompą ciepła. Czy to dobry pomysł?

Pompy ciepła a ogrzewanie nieruchomości.

Wybór systemu ogrzewania zawsze nastręcza wielu problemów i muszą się z nim mierzyć zarówno osoby posiadające już ogrzewanie domu jak i osoby, które dopiero planują budowę nieruchomości. Metod zapewniających ogrzewanie budynku mamy bardzo dużo, co dodatkowo nie ułatwia wyboru. Wśród paliw możemy wspomnieć choćby tradycyjny piec węglowy – który jest na cenzurowanym, ekogroszek, który cieszył się sporą popularnością do niedawna, kocioł olejowy czy też coraz bardziej popularną pompę ciepła.

Aktualne wytyczne dotyczące budownictwa i dostępne dofinansowania, a także problem globalnego ocieplenia skłaniają nas do wyboru ogrzewania pompą ciepła lub gazem. Co lepsze? Przeanalizujmy sytuację.

Pompa ciepła czy może jakaś inna metoda?

Pompy ciepła Lublin

Warto podkreślić zalety pompy ciepła względem metod alternatywnych. Pompy są to systemy bezobsługowe i nie generują odpadów. Co więcej, ich praca jest wyjątkowo cicha i pozwala na dużą oszczędność czasu. Do tego pompa ciepła jest urządzeniem o wiele szerszym zastosowaniu niż „zwykłe ogrzewanie pomieszczeń”

Czas to pieniądz. Z pompą ciepła oszczędzasz.

Tradycyjny kocioł węglowy wymaga przynajmniej godziny do dwóch, czasu obsługi. Palet jest mniej czasochłonny niemniej, jeśli policzymy czas na jego dostarczenie do nieruchomości to może okazać się, że w całościowym rozrachunku oszczędność czasu będzie pomijalna.

Czy montaż pomp ciepła się opłaca?

Cena pieca tradycyjnego na węgiel, czy też inne paliwo stałe to wydatek minimum kilku tysięcy złotych i utrzymuje się raczej w górnej graniczy zakresu od 5000-10000 zł. Instalacje gazowe to poza piecem, dodatkowy koszt wykonania przyłącza a więc + 10000zł lub zbiornika w podobnej cenie.

Spokojnie możemy, więc przyjąć że paliwo stałe lub gaz jako ogrzewanie to początkowy koszt inwestycji między 6000 a 20000zł. Naszym zdaniem dość drogo.

Jak to jest z pompami ciepła?

Mogło by się wydawać, że pompa ciepła jest urządzeniem drogim w porównaniu z bardziej tradycyjnymi źródłami ciepła ale znając już orientacyjny koszt przy źródłach tradycyjnych i zestawiając go z uśrednionym kosztem pompy na poziomie około +-20000zl ( dla około 100m2 powierzchni nieruchomości) okazuje się, że nowoczesne ogrzewanie wcale nie jest nieosiągalne. Należy również pamiętać, że istnieje dofinansowanie z programu czyste powietrze, dzięki któremu dodatkowo zmniejsza się obciążenie inwestora.Oczywiście decydując się na pompy ciepła musimy dobrze zaplanować inwestycje, odpowiednio dobrać moc pompy do powierzchni, ale w tej kwestii służymy pełnym wsparciem.

Aklim dzieląc się doświadczeniem zapewnia optymalny dobór parametrów pomp ciepła dla klientów.

 

Ekologiczne rozwiązania są i maja być zdecydowanie opłacalne. Dzięki pro ekologicznemu rozwiązaniu jakim są pompy ciepła oszczędzamy środowisko a więc instytucje rządzące hojnie wspierają takie inwestycje. Na zakup pompy ciepła można otrzymać dofinansowanie z  programu WFOŚiGW „Czyste Powietrze”. Program ten umożliwia otrzymanie dofinansowania  na wymianę starego pieca, zakup i montaż pompy ciepła, docieplenie budynku i inne (choćby montaż klimatyzacji). W chwili pisania tego artykułu, z uwagi na uzależnienie poziomu wsparcia od dochodów osoby ubiegającej się o wsparcie, osoby z dochodem maksymalnie 100 000 zł rocznie mogą otrzymać do 9000 zł na zakup pompy ciepła powietrze/woda, a beneficjenci, którym przysługuje dofinansowanie o podwyższonym poziomie mogą otrzymać 18 000 zł!!!   Można otrzymać również dofinansowanie na całość inwestycji: demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe, zakup i montaż pompy z montażem dodatkowego elementu. Zapraszamy do zapoznania się z dokładnymi warunkami programu.

 

Patrząc na możliwości wsparcia wymiany źródła ciepła, pompa ciepła wydaje się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Jednym z nielicznych z tak dużym dofinansowanie czyli realnym ograniczenie kosztu inwestycji po naszej stronie o minimum połowę.

Jakie zalety ma pompa ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia idealnie nadające się do ogrzewania nieruchomości. Dzięki dużej dostępności modeli mamy możliwość optymalnego doboru parametrów a co za tym idzie optymalizacji kosztów ogrzewania. Pompy ciepła może stanowić samodzielne źródło ogrzewania lub doskonale uzupełniać system instalacji grzewczej.

 

Kolejną z niewątpliwych zalet systemów grzewczych opartych o pompy jest możliwość włączenia w zestaw kilku wymienników ciepła i dostosowanie dzięki temu temperatur, niezależnie, w różnych częściach nieruchomości. Pompy ciepła mogą również służyć, jako systemy podgrzewania wody. Co do zasady odpowiednio dobrane pompy ciepła zimą służą jako ogrzewanie, mogą podgrzewać wodę nawet do 60 stopni a latem doskonale zastępują systemy klimatyzacyjne dzięki czemu zdecydowanie podnoszą komfort użytkowania domów czy biur.

 

Czy pompy ciepła niosą ze sobą inne korzyści?

Oczywiście tak. Urządzenia te są zazwyczaj dość kompaktowe i raczej bezgłośne. Sterowanie nimi jest bardzo proste i śmiało można stwierdzić, że prostsze niż większości nowoczesnych piecy. Pompy ciepła mogą być sterowane via Internet, dzięki czemu mamy możliwość regulacji temperatury z naszego smartfonu, komputera czy tabletu. 

Pompa ciepła- montaż i co dalej. Koszty eksploatacyjne pomp ciepła.

Pompa ciepła to przede wszystkim nisko kosztowe ogrzewanie domu i wody w tym domu. To również doskonała alternatywa dla klimatyzacji w gorące dni. Wykorzystanie pomp ciepła to na pewno oszczędniejsze rozwiązanie w ogrzewaniu niż użycie węgla, peletu czy ekogroszku a jeśli weźmiemy pod uwagę zmianę tradycyjnego kaloryfera na ogrzewanie podłogowe to równiez grzenie gazem okazuje się znaczenie droższe. Dużą wartością przynoszoną przez pompy ciepła jest również możliwość wykorzystania ich wraz z jakże popularnymi i sprawdzonymi w boju panelami fotowoltaicznymi.

 

 

 

Aklim to wieloletnie doświadczenie w montażu systemów grzewczych i chłodniczych. Dzielimy się swoim doświadczeniem zapewniając optymalną efektywność montowanych przez nas urządzeń. Zapraszamy do kontaktu.