Zadzwoń do nas i otrzymaj darmową wycenę

Jak często należy serwisować klimatyzację?

Częstotliwość serwisowania klimatyzacji zależy od kilku czynników, takich jak wiek klimatyzacji, częstotliwość jej użytkowania, warunki środowiskowe i lokalne przepisy..

Jednak zwykle zaleca się serwisowanie klimatyzacji przynajmniej raz w roku, a najlepiej dwa razy w roku – przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i przed rozpoczęciem sezonu letniego.

Podczas serwisu technik klimatyzacji przeprowadza kilka ważnych czynności:

  1. Czyszczenie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej – filtry powietrza, wymienniki ciepła i inne elementy klimatyzacji zbierają kurz i brud, który może ograniczać przepływ powietrza i prowadzić do problemów z wydajnością i wydłużenia czasu pracy jednostki. Czyszczenie tych elementów poprawi wydajność i jakość powietrza.
  2. Kontrola poziomu czynnika chłodniczego – brak lub niski poziom czynnika chłodniczego może prowadzić do zmniejszenia wydajności klimatyzacji, a także do zwiększenia kosztów energii elektrycznej.
  3. Kontrola stanu rur i przewodów – uszkodzenia lub nieszczelności w rurach i przewodach mogą prowadzić do wycieku czynnika chłodniczego, co z kolei może wpłynąć na wydajność i koszty eksploatacji.
  4. Sprawdzenie działania termostatu i innych elementów kontrolujących temperaturę – uszkodzenie termostatu lub innych elementów kontrolujących temperaturę może prowadzić do nieprawidłowej regulacji temperatury w pomieszczeniu.

Ponadto, jeśli klimatyzacja jest użytkowana w trudnych warunkach (np. w pobliżu dróg z dużym ruchem, w regionach o wysokiej wilgotności powietrza, itp.), może być konieczne częstsze serwisowanie.

W każdym przypadku, zaleca się skorzystanie z usług specjalisty do przeprowadzenia serwisu klimatyzacji, ponieważ poprawne wykonanie czynności serwisowych jest ważne dla poprawnego i bezpiecznego funkcjonowania klimatyzacji.