Zadzwoń do nas i otrzymaj darmową wycenę

Jak dobrać moc pompy ciepła?

Dobór mocy pompy ciepła powinien być dokładnie przemyślany i uzależniony od indywidualnych potrzeb i warunków w konkretnej budynku

Warto w tym celu skorzystać z pomocy specjalisty – projektanta instalacji, który dobierze odpowiednią moc pompy ciepła oraz określi odpowiednie parametry instalacji.

Przy doborze mocy pompy ciepła należy uwzględnić m.in.:

  • kubaturę pomieszczeń, które mają być ogrzewane
  • izolację termiczną budynku
  • temperaturę otoczenia
  • ilość i rodzaj źródeł ciepła (powietrze, woda, gleba)
  • maksymalną temperaturę ogrzewania (np. podłogowe ogrzewanie wymaga niższych temperatur niż grzejniki)

Najczęściej stosowaną metodą doboru mocy pompy ciepła jest obliczenie tzw. zapotrzebowania ciepła na ogrzewanie budynku, czyli ilości energii cieplnej potrzebnej do utrzymania stałej temperatury w budynku. Do obliczeń wykorzystuje się m.in. kubaturę pomieszczeń, ich izolację termiczną, ilość okien i ich izolację oraz temperaturę otoczenia.

W zależności od zapotrzebowania ciepła na ogrzewanie budynku, doboru mocy pompy ciepła oraz rodzaju źródła ciepła, mogą być stosowane różne rozwiązania, np. pompy ciepła powietrze-powietrze, powietrze-woda, grunt-woda, grunt-powietrze, etc.

Warto pamiętać, że dobrze dobrane i zamontowane urządzenie oraz instalacja zapewnią nie tylko komfort cieplny w budynku, ale również pozytywnie wpłyną na koszty eksploatacyjne oraz środowisko naturalne.